
НП "Иновации в действие"
Мобилност по НП "Иновации в действие" 2025 година
В периода 19-21 март 2025 г. ОУ „Проф. Марин Дринов“ беше домакин на мобилност по Национална програма „Иновации в действие“. Гостуваха директори, учители и ученици от трите партньорски училища - ОУ "Христо Ботев" гр. Батановци, ОУ „Христо Ботев“ с. Енина и ОУ „Отец Паисий“ с. Габра.
В началото на срещата гостите се насладиха на прекрасното изпълнение на Християн Балев и народния танц на учениците от 7.а клас.
След това те бяха запознати с иновативните практики, внедрени в училището, като се акцентира върху силата на образователната драма за създаване на иновативна образователна среда.
На втория ден гостите имаха възможността да наблюдават два интересни урока: „Видове приказки“ с учениците от 2.а и 2.б клас и „Водата на нашата планета Земя“ – бинарен урок по математика и човекът и природата в 5.а клас. На откритите практики присъства и г-жа Албена Димитрова – началник на РУО-Пазарджик. Уроците бяха проведени интерактивно, като включваха различни методи на преподаване, които стимулират критичното мислене и творческото развитие на учениците. След уроците, участниците посетиха Градския исторически музей, където се запознаха с богатата история и културното наследство на Панагюрище. Това посещение допринесе за обогатяване на знанията на всички присъстващи и създаде нови възможности за междукултурен обмен.
В последния ден се проведе кръгла маса, на която представителите на различните училища обмениха опит и идеи относно прилагането на иновативни подходи в образователния процес. Дискусиите бяха насочени към споделяне на успешни практики и предизвикателства, пред които са изправени училищата, както и към търсене на решения за тяхното преодоляване. Бяха обсъдени и възможностите за бъдещо сътрудничество между партньорските училища, което ще позволи по-нататъшно развитие и усъвършенстване на иновационните практики.
НП "Иновации в действие" 2024 г. - гр. Килифарево
Мобилност по Национална програма „Иновации в действие“ 2023 г.
От 03.05. до 05.05.2023 г. част от иновативния екип на ОУ „Проф. Марин Дринов“ бе на посещение в партньорското иновативно основно училище „Стою Шишков“ град Смолян. Гости на училището бяха и учители и ученици от ОУ „Христо Ботев“ с. Невестино и НУ „Св. Климент Охридски“ с. Войсил.
По време на тридневната мобилност се проведоха кръгли маси, работни срещи и дискусии. Наблюдаваните открити уроци представиха потенциала на иновативните подходи в обучението.
Мобилността се реализира благодарение на Националната програма „Иновации в действие“, която има за цел да подкрепи създаването на условия за пряк обмен и популяризиране на иновативните практики в полза на развитието и подобряването на постиженията на учениците.
На 19.04.2023 г. в иновативно ОУ „Проф. Марин Дринов ” – Панагюрище стартира мобилност по НП „Иновации в действие“, модул 1: „Мобилност за популяризиране и мултиплициране на добри иновации между училищата“.
По стар български обичай бяха посрещнати нашите гости от иновативно ОУ „Стою Шишков“ гр. Смолян, ОУ „Христо Ботев“ с. Невестино и НУ „Св. Климент Охридски“ с. Войсил.
Директорът на училището, г-жа Екатерина Футекова, запозна присъстващите с историята и традициите на училището ни. Г-жа Богдана Шишкова, заместник-директор, представи иновацията „Нови методи за успешно обучение и креативност“.
Учителите от STEM екипа г-жа Николина Дудова, г-жа Виктория Симеонова и г-жа Мария Игнатова демонстрираха работата си в център „Знание в действие“, който е част от иновативния ни процес.
На 20 април 2023 г. продължават дейностите по НП „Иновации в действие“. Гостите ни наблюдаваха два открити интердисциплинарни урока.
В STEM лабораторията се проведе интердисциплинарен урок в 7.в клас на тема „Науката бионика“ под ръководството на учителите Николина Дудова и Мария Игнатова. В урока умело бяха интегрирани знания от математиката и биологията и здравното образование. Ученическите екипи представиха чрез презентации интересни приложения на науката бионика в областта на архитектурата, медицината и техниката, решаваха задачи, работиха със zSpace-лаптопи за виртуална и добавена реалност.
С учениците от 5.а клас в Зала-трезор „Панагюрско златно съкровище“ се проведе интердисциплинарен урок на тема „Тракийското наследство по нашите земи“ по учебните предмети български език и литература, английски език, история и цивилизации и география и икономика. Учениците, ръководени от учителите Румяна Серетлиева, Иванка Кавъркова и Магдалена Македонска, разказаха на български и на английски език за най-древните жители – траките и за техните съкровища. Разделени на екипи се запознаха с текстове за съдовете от Панагюрското златно съкровище и отговаряха на въпроси, свързани с описанието. В края на урока проследиха гостуването на съкровището в различни краища на света и споделиха своите чувства и емоции, породени от днешното преживяване.
Гости на уроците бяха г-жа Албена Димитрова - старши експерт по ОСО и г-жа Весела Тодорова - старши експерт по природни науки и екология в РУО – Пазарджик.
Изказваме благодарности на екипа на Градски исторически музей-Панагюрище за оказаното съдействие при провеждане на урока и възможността да се докоснем до репликата на Панагюрското златно съкровище. Репликата е изработена през 1981 г. по повод 1300-та годишнина от създаването на българската държава и е собственост на музея.
С много положителни емоции премина посещението на местността „Оборище“. Учениците от 7б клас, с учител г-жа Величка Маслева, развълнуваха присъстващите с изпълнението на песента „Боят настана“. Г-жа Елена Савова и г-жа Цветелина Ушева ни върнаха 147 години назад и разказаха за събитията от Априлската епопея.
От името на всички бяха поднесени цветя в знак на признателност.
В последния ден на осъществяваната мобилност, 21 април 2023 г., гостите ни имаха удоволствието да наблюдават интердисциплинарен урок в 4.б клас „Ние сме граждани на европейска България“ под ръководството на г-жа Нели Крайчева.
В урока учениците демонстрираха знания и умения по учебните предмети „Човекът и обществото“, „Математика“, „Български език и литература“ и „Музика“. Четвъртокласниците решаваха задачи, коментираха европейските ценности, символи, права на европейските граждани, пяха и се забавляваха.
В края на мобилността се проведе кръгла маса, на която учителите споделиха своите впечатления и мнения от наблюдаваните дейности.