Ден на европейските автори
На 27 март бе поставено началото на ежегодното отбелязване на Деня на европейските автори - инициатива на Европейската комисия, по предложение на България. Идеята е да се популяризира творчеството на европейските автори, да се провокира интереса и стимулира желанието у децата и младите хора да четат.
ОУ „Проф. Марин Дринов“ бе сред хилядите училища в България, които се включиха в отбелязване на това събитие.
В тазгодишното първо издание на Деня, в училището бяха поканени да четат произведения на европейски автори обществени личности - заместник-кмета на Община Панагюрище Галина Матанова, Веселина Зумпалова- Ралчева, Дарина Дечева от Арт клуб „Асарел“, Магдалена Джолова от в.“Оборище“, учителите Тони Цанева и Пепа Филина, родителите и приятели на училището - Цонка Вулева и Нешка Влайкова, бившите възпитаници на училището Марина Тричкова, Николай Стойнов и Иван Колибанеков.
С много емоция и артистичност гостите четоха пред учениците от отделните паралелки от първи до седми клас, любими на децата приказки от Братя Грим, Ангел Каралийчев, Джани Родари; вълшебната история за „Момичето, което искаше да спаси книгите“ на Клаус Хагерюп, произведението „Патилата на метлата“ от Джулия Доналдсън в чудесния превод на поетесата Мария Донева, която отправи поздрав към своите читатели в специално подготвено за тях видеообръщение, историята, която учи и деца и възрастни да откриват доброто - „Везната на доброто“ на Петя Петрова, красивият разказ за „Чудния нов свят” на Марин Трошанов, откъси от книгите: „Последната мечка“ на Хана Голд, „Шаро Холмс и случаят с откраднатите кралски бижута “ от Тим Колинс, „Ножицата“ на съвременната писателка Юлия Спиридонова и художника Дамян Дамянов, „Магелан“ от Стефан Цвайг и „Неделният продавач на книги“ от Даниел Вълчев…Все разкази, които са като „тайните градини, които нямат врати“.
Мил жест към училището ни бе дарението, което направиха гостите - прочетените и много други книги бяха подарени на училищната библиотека, за да бъдат достояние на всички ученици в ОУ „Проф. Марин Дринов“.