Иновативно училище

Иновативно училище

Иновативно училище

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

ОУ "Проф. Марин Дринов" е в списъка на иновативните училища в Република България за учебната 2024/2025 година

 Тема на иновацията "Силата на образователната драма за създаване на позитивна учебна среда"

 Цели 

  • насърчаване ефективната комуникация в училище, увеличаване броя на мотивираните ученици за усвояване на знания и умения по предметите, включени в проекта;
  • пълноценно участие на учениците в организацията на учебните часове, развитие на активното слушане, критическото мислене, работата в екип и повишаване на успеваемостта;
  • формиране на социално-емоционална интелигентност и предприемачески усет, стимулиране на креативността;
  • активиране участието на родители, бизнес организации, общественици като партньори в образователния процес;
  • създаване от учителите на условия за позитивна учебна среда, съобразена с възрастовите и индивидуалните потребности на учениците.

    Обучението чрез използване елементи на образователната драма е безценен актив в учебния процес. Целенасоченото прилагане на драма-техниките в по-широк диапазон от учебни предмети предоставя богата среда за насърчаване на социално-емоционалната интелигентност у учениците. Драма-техниките предполагат учениците да се поставят на мяс

 

тото на другия, разбирайки неговата мотивация, преживявания и емоции. Това ще им помогне да развият емпатия и способност да виждат света през призмата на другия. Ще бъдат не само обучавани по конкретните учебни предмети, но ще се научават да оценяват и уважават различните гледни точки. Образователната драма ще допринесе за по-задълбочено разбиране и оценяване на индивидуалните различия и за развиване на приобщаваща и позитивна учебна среда.

   Иновативната практика се отнася към областта на нови методи на преподаване, включва и иновативни елементи по отношение организацията на обучението. Продължителността на иновацията е 3 години.

София се превръща в столица на свободните книги - NOVA

 

    По проект „Силата на образователната драма за създаване на иновативна образователна среда“ на 26 и 28 ноември се проведоха изнесени уроци по технологии и предприемачество в Народно читалище „Виделина - 1865“ с учениците от 2.а и 2.б клас.
   Темата „На сцената“ бе интерпретирана като вълнуващо приключение, в което учениците се запознаха с архитектурното устройство на читалището, елементите на сцената, научиха за професиите в театъра - сценограф, озвучител, осветител, режисьор и т.н. С помощта на г-жа Машева построиха декори и придобиха знания за материалите и техниките, които се използват в сценографията. Всеки ученик влезе в ролята на артист и почувства магията на сцената, но и като зрител научи правила и етични норми за поведение в залата.

Снимки

   
 
   Приказките са част от детството на всеки. Учат ни да различаваме добро и зло, развиват въображението, помагат ни да се справим с емоциите, вдъхновяват ни.
   В рамките на проекта "Силата на образователната драма за създаване на позитивна учебна среда " учениците от 2.б клас, ръководени от г-жа Нели Крайчева и г-жа Кунка Макариева, беседваха върху текста на произведението на Джани Родари "Бърканица в приказката".
Като истински артисти от приказката второкласниците се качиха на сцена и пресъздадоха съдържанието на произведението.
   Като допълнителна задача децата четоха по роли и разказаха самостоятелно епизодите на "Червената шапчица ".
   Урокът беше едно вълнуващо пътешествия в света на приказките.

 

   Учениците от 2.а клас с класен ръководител Соня Кунчева проведоха в часа по Родинознание урок на тема „Жива и нежива природа“.
   Госпожа Кунчева влезе в роля на Пазител на природата, а с помощта на „вълшебна кошница“ децата изследваха различни елементи от живата и неживата природа. Те активно участваха в дискусии и игри, които им помогнаха да разберат колко важно е да се грижим за околната среда.
  Урокът завърши с вдъхновяващи легенди за природата, които стимулираха интереса на учениците и ги мотивираха да бъдат нейни защитници.
   Заедно се учим да пазим природата!
 
 
 
      В рамките на проект „Силата на образователната драма за създаване на позитивна учебна среда“  в седмицата от 18.11. до 22.11.2024 г.  2.а клас и г-жа Соня Кунчева проведоха вълнуващи ролеви игри, насочени към развиване на ценности, емоционална интелигентност и математическо мислене.
 
🥞 „Магически палачинки“

 

В тази интерактивна математическа игра г-жа Кунчева влезе в ролята на „главен готвач“, който ръководи своите „млади готвачи“ – учениците. Те „събираха“ съставки за магически палачинки, като решаваха задачи за събиране и „приготвяха“ въображаеми порции. Забавният подход помогна на децата да приложат своите математически знания в практична и игрива среда.
 
🎭 „Овчарчето и вълкът“
Учениците преживяха поуката на известната приказка чрез разиграване на сцени, в които овчарчето лъже за вълка. С активното си участие те осъзнаха колко е важно да бъдеш честен и да съхраниш доверието между хората.
Тези ролеви игри създадоха не само позитивна и приятелска учебна атмосфера, но и дадоха възможност на учениците да изразят себе си, да работят в екип и да се забавляват, докато учат.

Снимки

 

    Започна работата по проект "Силата на образователната драма за създаване на позитивна учебна среда" и в часовете по география и икономика и човекът и природата. Целта е по интересен и различен начин учениците да усвоят основните знания и понятия, свързани със Слънчевата система. Петокласниците в продължение на няколко часа по човекът и природата изучаваха раздела „Земята и космосът“, като затвърдиха своите знания чрез ролева игра, в която представиха съзвездието Малката мечка. В часовете по география и икономика работата беше свързана с раздела „Планетата Земя“. След като усвоиха необходимите  знания, учениците от 5.а и 5.б клас участваха в мултидисциплинарен урок на тема „Приказка за Слънчевата система“, който се проведе на 18.11.2024г. в 5.а клас и на 21.11.2024г. в 5.б клас. Урокът беше организиран и реализиран от учителите г-жа Манчорова, г-жа Македонска, г-жа Машева и библиотекаря към училищната библиотека - г-жа Ралчева. Учениците влязоха в ролята на небесните тела от нашата Галактика. Много артистично те демонстрираха движението на планетите и като истински актьори съобщаваха важни и любопитни факти за планетите, които представляваха. За финал петокласниците представиха свои модели на Слънчевата система, които ще бъдат експонирани в изложба във фоаейето на училището. Гости на събитието бяха третокласници и четвъртокласници, които бурно аплодираха най-добрите изпълнения.

Снимки

 
    През месец ноември учениците от 2.б клас, под ръководството на г-жа Нели Крайчева, започнаха работа по иновативния проект "Силата на образователната драма за създаване на позитивна учебна среда ", чиято цел е пълноценното участие на учениците в организацията на учебните часове, развитие на активното слушане и повишаване на успеваемостта.
   В учебните часове по български език и литература, родинознание и математика второкласниците използваха ролевите игри и работата в екип, които правят ученето приятно и запомнящо се.
  Учениците бяха малки артисти и сценично представиха литературното произведение "Щърк и заек" и си отговориха на въпросите: "Какво е необходимо, за да си добър актьор? " и "Кой участва в подготовката на едно представление?"
  По темата: "Мога да общувам чрез различни средства" децата изпълниха по двойки и осмислиха ролите при общуване - говорител, слушател, пишещ и четящ, мимиките и жестовете като неезиково общуване.
   По математика показаха нагледно разместителното свойството на събирането и формираха умения за използването му.
   С желание и интерес учениците проучиха характерните особености на родното си селище и забележителностите и като екскурзоводи разказаха чрез снимки и проекти за миналото и настоящето на родния край.

Снимки

 

   По проект "Силата на образователната драма за създаване на позитивна учебна среда" в начален етап, иновативният процес стартира с използване на ролеви игри, включващи замяна на реални действия с въображаеми, с водеща роля на драма-учителя. През седмицата от 11.11. до 15.11.2024 г. г-жа Соня Кунчева и учениците ѝ от 2.а клас използваха ролеви игри в часовете по математика, четене и родинознание, в които водеща роля имаше учителят.
  В часовете по математика с ролевата игра "Магазин за играчки" учениците упражняваха събиране и изваждане на числата до 100, като се забавляваха с пазаруване.
   В часовете по четене с играта "Що е то? Разгадайте загадката" г-жа Кунчева влезе в ролята на Магьосник на гатанките. Тя раздели учениците на отбори по двама или трима и обясни, че те ще бъдат „Детективи на загадките“, а тя – „Магьосникът на гатанките“.
   В часовете по родинознание с темата "Транспортът в Панагюрище – Полет с въздушен балон" г-жа Кунчева влезе в ролята на капитан на въздушен балон. Учениците се запознаха с различните видове транспортни средства и тяхното предназначение, както и с важността на правилния избор на транспорт за различни ситуации.

Снимки

 

Проект "Нови методи за успешно обучение и креативност"
Целта на иновацията е чрез използване на интерактивни методи на преподаване в начален и прогимназиален етап да се постави ученикът в отговорна и активна позиция за  трансформиране на системата от получаване на готови знания в самостоятелно познание, в нови дейности, в нов вид педагогическо общуване. Учениците да създават продукти от ученето чрез включване в практически ситуации, които показват приложимостта на усвоените знания. Да се създават условия за овладяване на социални умения и опит,  да се открие силната страна на всяко дете и да се заложи стремеж към учене през целия живот. Учителите да експериментират, да творят и да прилагат нови методи на преподаване, които повишават качеството на образователния процес.

 

Интегриран урок по биология и здравно образование и математика на тема „Бионика“ в STEM център „Знание в действие“

 
   В изпълнение на Годишния план на РУО-Пазарджик за учебната 2022-2023 г., на 26.06.2023 г. в ОУ „Проф. Марин Дринов“, гр. Панагюрище се проведе методическа подкрепа чрез споделяне на добра практика на тема „Бионика“ под ръководството на учителите г-жа Николина Дудова - старши учител по математика и г-жа Мария Игнатова – старши учител по БЗО.
  Гости на урока бяха г-жа Дора Дулчева-Величкова – началник РУО-Пазарджик, г-жа Весела Тодорова - старши експерт по природни науки и екология, г-жа Юлия Мичева - старши експерт по математика, учители по математика и биология и здравно образование от община Панагюрище и община Стрелча.
  Седмокласниците бяха активни и показаха много знания в различни области. Ученическите екипи представиха чрез презентации интересни приложения на науката бионика в областта на архитектурата, медицината и техниката, решаваха задачи, работиха със zSpace-лаптопи за виртуална и добавена реалност.

Снимки от урока

 

    На 20.04.2023 г. се проведе интердисциплинарен урок с учениците от 7а и 5а клас по история и цивилизации, география и икономика и музика „И българин завинаги оставам“, посветен на 147-та годишнина от Априлското въстание, с учители г-жа М. Македонска и г-жа В. Маслева. Учениците си припомниха за паметните събития и личности , участвали в подготовката и провеждането на Априлското въстание в нашия край. С много патос и настроение се изпълниха песните „Песен на панагюрските въстаници“, „Вятър ечи“, „ Стани, стани юнак балкански“. Определяха природните и фолклорни области на България , свързани с границите ни след подписването на Берлинския договор. Урокът приключи с изпълнението на песента „Една българска роза“ и химна на България.

Снимки

 

   На 20 април 2023 г. продължават дейностите по НП „Иновации в действие“. Гостите ни наблюдаваха два открити интердисциплинарни урока.

  В STEM лабораторията се проведе интердисциплинарен урок в 7в клас на тема „Науката бионика“ под ръководството на учителите Николина Дудова и Мария Игнатова. В урока умело бяха интегрирани знания от математиката и биологията и здравното образование. Ученическите екипи представиха чрез презентации интересни приложения на науката бионика в областта на архитектурата, медицината и техниката, решаваха задачи, работиха със zSpace-лаптопи за виртуална и добавена реалност.

   С учениците от 5а клас в Зала-трезор „Панагюрско златно съкровище“ се проведе интердисциплинарен урок на тема „Тракийското наследство по нашите земи“ по учебните предмети български език и литература, английски език, история и цивилизации и география и икономика. Учениците, ръководени от учителите Румяна Серетлиева, Иванка Кавъркова и Магдалена Македонска, разказаха на български и на английски език за най-древните жители – траките и за техните съкровища. Разделени на екипи се запознаха с текстове за съдовете от Панагюрското златно съкровище и отговаряха на въпроси, свързани с описанието. В края на урока проследиха гостуването на съкровището в различни краища на света и споделиха своите чувства и емоции, породени от днешното преживяване.

   Гости на уроците бяха г-жа Албена Димитрова - старши експерт по ОСО и г-жа Весела Тодорова - старши експерт по природни науки и екология в РУО – Пазарджик.

  Изказваме благодарности на екипа на Градски исторически музей-Панагюрище за оказаното съдействие при провеждане на урока и възможността да се докоснем до репликата на Панагюрското златно съкровище. Репликата е изработена през 1981 г. по повод 1300-та годишнина от създаването на българската държава и е собственост на музея.

 С много положителни емоции премина посещението на местността „Оборище“. Учениците от 7б клас, с учител г-жа Величка Маслева, развълнуваха присъстващите с изпълнението на песента „Боят настана“. Г-жа Елена Савова и г-жа Цветелина Ушева ни върнаха 147 години назад и разказаха за събитията от Априлската епопея.

  От името на всички бяха поднесени цветя в знак на признателност.

Снимки

 

   На 19.04.2023 г. в иновативно ОУ „Проф. Марин Дринов ” – Панагюрище стартира мобилност по НП „Иновации в действие“, модул 1: „Мобилност за популяризиране и мултиплициране на добри иновации между училищата“.

  По стар български обичай бяха посрещнати нашите гости от иновативно ОУ „Стою Шишков“ гр. Смолян,  ОУ „Христо Ботев“ с. Невестино и НУ „Св. Климент Охридски“ с. Войсил.

  Директорът на училището, г-жа Екатерина Футекова, запозна присъстващите с историята и традициите на училището ни. Г-жа Богдана Шишкова, заместник-директор, представи иновацията „Нови методи за успешно обучение и креативност“.

  Учителите от STEM екипа г-жа Николина Дудова, г-жа Виктория Симеонова и г-жа Мария Игнатова демонстрираха работата си в център „Знание в действие“, който е част от иновативния ни процес.

Снимки

 

Мотото на световния ден на водата 2023 година е „ Ускоряване на промяната“

   Ние и нашите семейства, училище и общност можем да променим начина, по който използваме, консумираме и управляваме водата в живота си. Действията, които предприемаме, без значение колко са малки, ще помогнат за разрешаване на водната криза.

   На 21.03.2023 год. се проведе бинарен урок по учебните предмети „География и икономика“ и „Човекът и природата“ с учениците от 5а клас и 7б клас под ръководството на учителите госпожа Игнатова и госпожа Македонска. Урокът бе посветен на Деня на водата.

  Учениците от двата класа обмениха знания и умения за свойствата на водата, организмите които я населяват и географските обекти и райони.

  Урокът протече под формата на интерактивни игри със състезателен характер. Петокласниците решаваха кръстословица, отговаряха на въпроси от „Водна викторина“. С интерес протече и практическата част от урока. Бяха направени опити, свързани с приготвяне на наситени разтвори, разделяне на водни смеси и приложение в ежедневието.

  Знанията и уменията на учениците бяха оценявани от жури от седмокласници.

Бинарен урок

 

Седмицата от 20 март до 25 март в ОУ „Проф. Марин Дринов“ е посветена на Деня на водата и на „Часът на Земята“.

С поредица от инициативи дриновци насочват вниманието към опазване на водата и планетата Земя.

Днешният час по „Човекът и обществото“ в IIIа и IIIб клас бе посветен на Черно море като част от водното богатство на България.

Третокласниците, под ръководството на г-жа Богдана Шишкова, се запознаха с черноморските държави, с биоразнообразието и особеностите на Черно море. Коментираха опасностите, пред които е изправено и начините за опазване му.

Изработиха триизмерна карта на Черно море по проект „Черноморска кутия“. Инициативата „Черноморска кутия“ се осъществява като част от партньорството „Всяка капка вода е от значение“ между UNDP и Кока Кола. Изпълнява се в Турция, Русия, Грузия, Украйна, Румъния и България, с финансовата подкрепа на UNDP.

Проект "Черноморска кутия"

 

Световен ден на математиката

Световен ден на числото π

14.03.2023/3.14.2023

МАТЕМАТИКАТА Е ЗА ВСИЧКИ ????

Учениците от нашето училище - ОУ „Проф. Марин Дринов“ празнуват. Водени от учителите по математика Виктория Симеонова и Николина Дудова, учениците от 5, 6 и 7 класове презентират, моделират, танцуват, пеят. Числата и сложните формули оживяват в прецизно изработените оригами, в извивките на танца, в акордите на музиката, в откривателските игри. Нека се насладим на миговете от нашия празник чрез снимките, запечатали детските усмивки, ентусиазъм и доброта!

Снимки

 

За да се ориентираме във времето е необходимо да знаем по-важните исторически години.

В часовете по история и цивилизации учениците от 6б клас, с учител г-жа Цветелина Ушева, създадоха табло на времето, в което подредиха в хронологичен ред най-важните изучени години. Този начин улеснява запомнянето им и спомага за извеждане на причинно-следствени връзки.

Табло на времето

 

Деца преподават на деца

На 06.03.2023 г. в часа по „Човекът и обществото“ в 4а клас учениците от 7в клас преподаваха урок на тема „Войни за национално обединение“. Те бяха подпомагани от учителите Богдана Шишкова, Цветелина Ушева и Магдалена Македонска.

По-големите ученици запознаха четвъртокласниците с участието на България в двете Балкански войни и в Първата световна война, демонстрираха нагледно позицията на България във всяка от войните, представиха паметници на загиналите.

Съвместният урок е част от дейностите по проект „Иновативно училище“.

Снимки от урока

 

Учене чрез правене

Учениците от 5а, 5б и 5в клас създадоха чудесни проекти по учебния предмет "Човекът и природата" на тема "Слънчевата система"

Проекти на учениците

 

По проект „Иновативно училище“, в рамките на месеците декември и януари, учениците от 4а и 4б клас, с класни ръководители Нели Крайчева и Соня Кунчева и учителите по компютърно моделиране Кристина Ралчева и Анна Йончева, осъществиха съвместна дейност на тема “Фантастичен герой“ по предметите компютърно моделиране, изобразително изкуство, български език и математика .

Учениците създадоха своята компютърна рисунка – герой по избор, рисуваха върху милиметрова хартия, с помощта на геометрични фигури своето любимо животно и предмети.

В часовете по Български език образите-герои „оживяха“ чрез съчинение-описание, като разкриха техните положителни качества и постъпки.

Всеки ученик представи пред класа проекта си.

Снимки

 

В навечерието на светлия християнски празник Рождество Христово, на 22.12.2022 г., в ОУ „Проф. Марин Дринов“ се състоя представяне на резултатите от работата по първата тема „От зърното до хляба“ в рамките на обучението в STEM център „Знание в действие“.

В продължение на почти три месеца учениците наблюдаваха, анализираха, изчисляваха, проектираха, творяха. Палитра от емоции завладяваше техните сърца.

В темата „От зърното до хляба“ има дълбока символика - така както семената покълват, развиват се, избуяват, за да се превърнат накрая в хляб за нашата трапеза, така и зрънцата на науката и знанието, посети в детските сърца се развиват и превръщат децата в знаещи, можещи, уверени в себе си млади хора.

Ръководството на училището и учителите от STEM обединението сърдечно благодарят на учениците и техните родители за съпричастността и партньорството при реализиране на проектната идея.

Снимки от събитието

Електронна книжка „Коледни рецепти“ – продукт от дейността на STEM център „Знанието в действие“ по темата „От зърното до хляба“

 

От 06.06.2022 г. до 08.06 .2022 г. в иновативно ОУ „Проф. Марин Дринов ” – Панагюрище се осъществи мобилност по НП „Иновации в действие“, насочена към обмен и популяризиране на добри практики.

На 6 юни 2022 година посрещнахме нашите гости от иновативно ОУ „Валери Петров“ гр. Плевен, ОУ „Любен Каравелов“ гр. Русе и ОУ „Васил Левски“ с. Бойница по стар български обичай. Директорът на училището, г-жа Екатерина Футекова, запозна присъстващите с историята и традициите на училището ни. Г-жа Богдана Шишкова, заместник-директор, презентира иновацията на ОУ „Проф. Марин Дринов“. Учителите Красимира Цветкова, Николина Дудова и Мария Игнатова, заедно със свои ученици, представиха дейности в STEM център „Знание в действие“.

На 7 юни 2022 г. програмата за мобилност по НП “Иновации в действие” продължи с два открити иновативни урока.

Учениците от 3а клас, с учители Соня Кунчева и Богдана Шишкова, проведоха в Историческия музей интердисциплинарен урок на тема „Пътят към свободата“, който обхващаше учебните предмети БЕЛ, математика, човек и общество и музика. Децата показаха умения за работа в екип и изпълниха интересни интерактивни задачи. Снимки от урока

С учениците от 6в клас се проведе интердисциплинарен урок на тема „Виртуално музикално пътешествие“. Под ръководството на учителите Магдалена Македонска, Анна Йончева и Величка Маслева, те демонстрираха много знания и умения по учебните предмети география и икономика, информационни технологии и музика. Снимки от урока

На 8 юни 2022 г. в STEM лабораторията се проведе интердисциплинарен урок в 6а клас Мисия "Сървайвър“. В урока умело бяха преплетени учебните предмети математика, човек и природа, география и икономика. Учителите Красимира Цветкова и Мария Игнатова представиха нови подходи и иновативни методи, провокираха активност и интерес у учениците. Гост на урока бе г-жа Ива Гигова - старши експерт по приобщаващо образование в РУО – Пазарджик. Снимки от урока

В края на мобилността учителите споделиха своите впечатления и мнения от наблюдаваните дейности.

 

Мобилност по Национална програма „Иновации в действие“

От 01.06. до 03.06.2022 г. част от иновативния екип на ОУ „Проф. Марин Дринов“ бе на посещение в партньорското иновативно основно училище „Валери Петров“ град Плевен.

По време на откриването бе представен опитът на участващите училища в областта на иновативните методи. Програмата включваше наблюдение на дейности, срещи с представители на училищната общност, дискусии. По време на срещите учителите от училищата обмениха мнения и идеи във връзка с образователните иновации.

Мобилността се реализира благодарение на Националната програма „Иновации в действие“, която има за цел да подкрепи създаването на условия за пряк обмен и популяризиране на иновативните практики в полза на развитието и подобряването на постиженията на учениците.

 

Интердисциплинарно състезание “Ние и природата“

На 03.06.2022 г.  се проведе интердисциплинарно състезание “Ние и природата“, част от дейностите по проект "Иновативно училище".

Учениците от 3а и 3б клас показаха знания и умения, усвоени в часовете по учебните предмети "Човекът и природата" и "Човекът и обществото". Състезанието се проведе в два кръга, като третокласниците отговаряха на въпроси, попълваха думи в изречения, подреждаха хранителни вериги и решаваха кръстословици.

Публиката отгатваше гатанки и запозна гостите със защитени растения и животни.

Г-жа С. Чернирадева разказа за Априлското въстание, а г-жа Б. Шишкова поздрави участниците за достойното представяне и награди и двата отбора с интересни енциклопедии.

Победител стана отборът на 3а клас.

 

 

НП "Изграждане на училищна STEM среда"

 

На 21 април 2022 г. в часа по "Човекът и обществото" се проведе интерактивен урок с учениците от 3б клас, с учител г-жа Нели Крайчева, свързан с опознаването на природата и нейните забележителности, с помощта на които можем да направим света по-добър и по-красив. Гост бе г-жа Янка Кокотанекова, която обясни как с помощта на природни средства могат да бъдат боядисани великденските яйца.

В заключение бяха прочетени гатанки и приказка, свързани с Великден.

 

 

Иновативен час по математика с мисия „Архитект на моята вила“ проведоха на 29 март 2022 г.  учениците от 5а клас с учител г-жа Цветкова. Те демонстрираха учене чрез приложение на Проектно базирано обучение.

Шестте екипа работиха по различни етапи от общото задание, като извършваха математически операции – измерване, мащабиране, пресмятане на площ, действия с десетични дроби, а също така показаха и много добра финансова грамотност. Изработиха и макети, с които доказаха своята изобретателност и креативност.

Чрез урока учениците допринесоха за реализирането на едно ново и различно обучение по математика, като за целта показаха отлични знания и умения.

Иновативен час по математика

 

Водата – синьото злато на Земята

Днес, 22 март 2022 г.,  учениците от 5в клас, с ръководители г-жа Мария Игнатова – учител по Човекът и природата, и г-жа Красимира Цветкова – учител по математика, отбелязаха „Деня на водата“, като проведоха интердисциплинарен урок на тема „Водата – синьото злато на Земята“.

Занятието протече под формата на състезание, в което три отбора решаваха кръстословица и математически задачи, отговаряха на въпроси от „Водна викторина“ и измерваха обем на водата.

Водата - синьото злато на Земята

 

Интерактивен урок в 3а клас

Световният ден на водата се отбелязва ежегодно на 22 март и е насочен към привличане на вниманието върху важността на водата и нейното опазване. На този ден бе посветен днешният час по „Човекът и обществото“ в IIIа клас.

Третокласниците, под ръководството на г-жа Богдана Шишкова, се запознаха с черноморските държави, с биоразнообразието и особеностите на Черно море. Коментираха опасностите, пред които е изправено и начините за опазване на Черно море от замърсяване.

Изработиха триизмерна карта на Черно море по проект "Черноморска кутия", който се осъществява като част от партньорството „Всяка капка вода е от значение“ между UNDP и Кока Кола

Проект "Черноморска кутия"

 

ДА ПАЗИМ ПРИРОДАТА, НАШЕТО ГОЛЯМО БОГАТСТВО

Учениците от 3б клас, с класен ръководител г-жа Нели Крайчева, разказаха за своите преживявания, мисли и истории за водата и опазване на околната среда чрез рисунки, презентации и изработване на табло с пейзажи от родния край.

Водата е важна за всички нас - тя е здраве, хармония, необходимост!

Да пазим природата

 

На 14. март 2022 г. учениците от 6а клас с ръководители г-жа Цветкова - учител по математика, и г-ца Илиева- учител по английски език, отбелязаха празнично Световния ден на числото Пи.

Това се случи по иновативен и интересен начин, като преведоха от английски език презентация, свързана с темата. Решаваха математически задачи, чиито условия също трябваше да преведат на български. Учениците показаха своите интелектуални и творчески умения в състезание по групи за най-бързо възпроизвеждане на числото Пи до десетия знак след десетичната запетая, а след това и в изработване на така наречените Пи-пейзаж и Пи-пано.

Честит ден на числото Пи! Happy Pi Day!

Ден на числото Пи!

 

"Българин да се наричам-

първа радост е за мене..."

Учениците от 3а и 3б клас приложиха занията и уменията си по различните учебни предмети и изработиха книжки, посветени на националния празник на България-3 март.

Разказаха за миналото ни чрез картини, снимки и видеофилм.

Българин да се наричам...

 

"Всичко, което съм правил, съм правил за България"

Интердисциплинарен урок по родолюбие, посветен на Апостола на свободата, проведоха учениците от 3б клас, с класен ръководител г-жа Нели Крайчева.

Урок по родолюбие

 

Учениците от 3а клас, с класен ръководител г-жа Соня Кунчева, проведоха час на тема "В памет на Апостола".

Децата изработиха табла и картички, посветени на Васил Левски, като използваха знанията си по български език и литература, човекът и обществото, изобразително изкуство и технологии и предприемачество.

В памет на Апостола

 

22 декември 2021 г.

През изминалата седмица в часовете по английски език в 6а клас и 6в клас се проведоха интерактивни уроци под формата на отборни игри. Темите бяха свързани с благодарността и добротата. И двата класа се справиха чудесно със задачите си с помощта на своите ръководители г-жа Кокотанекова и г-ца Илиева и доказаха, че всеки може да е добър и благодарен.

Уроци по английски език

 

На 20.12.2021 г. в 3а клас се проведе интердисциплинарен урок по изобразително изкуство и английски език. Децата, под ръководството на учителите г-жа Пепа Машева и г-ца Даниела Илиева, изработиха сгъваеми коледни картички, в които след това написаха своите пожелания на английски език.

Интердисциплинарен урок

 

От 08.06.2021 г. до 11.06 .2021 г. в иновативно ОУ „Проф. Марин Дринов ” – Панагюрище се осъществи мобилност по НП „Иновации в действие“, насочена към обмен и популяризиране на добри практики.

В следобедните часове на 8 юни 2021 година посрещнахме нашите гости от иновативно ОУ „Васил Априлов“ гр. Бургас и ОУ „Христо Ботев“ с. Зелена морава по стар български обичай. Директорът на училището, г-жа Екатерина Футекова, запозна присъстващите с историята и традициите на училището ни. Г-жа Богдана Шишкова, заместник-директор, представи иновацията на ОУ „Проф. Марин Дринов“. Учителите по математика – г-жа Красимира Цветкова и г-жа Николина Дудова, разказаха за изграждането на STEM център, който е част от иновативния ни процес.

На 9 юни 2021 г. програмата за мобилност по НП “Иновации в действие” продължи с два открити иновативни урока.

Учениците от 2а клас, с учители Соня Кунчева и Радка Салкова, проведоха интердисциплинарен урок по БЕЛ, околен свят и музика. Децата активно се включиха в учебния процес, отговориха на поставените въпроси и изпълниха интересни интерактивни задачи.

С учениците от 5в клас в Зала-трезор „Панагюрско златно съкровище“ се проведе интердисциплинарен урок на тема „Панагюрското съкровище – визитната картичка град“. Учениците, ръководени от учителите Елена Савова, Магдалена Македонска и Богдана Шишкова, демонстрираха много знания и умения по учебните предмети български език и литература, история и цивилизации и география и икономика. Урокът съчета работата ни по две национални програми - НП „Заедно в грижата за всеки ученик“ и НП „Иновации в действие“.

На 10 юни 2021 г. гостите ни отново присъстваха на открити уроци.

Учениците от 2б клас показаха ангажираност, активност и екипност при изпълнението на задачите по БЕЛ, околен свят и музика, подкрепяни и насочвани от учителите си – Нели Крайчева, Мария Кроснарова и Стефка Стефанова. Разбира се, не пропуснаха и да се забавляват.

Във физкултурния салон се проведе интердисциплинарен урок в 4а клас, в който умело бяха преплетени дигитални технологии, групова и екипна работа, съчетани с тематика от дисциплините английски език, математика и физическо възпитание и спорт. Учителите Иванка Кавъркова, Спаска Арбалиева и Николай Карагьозов демонстрираха нови подходи и иновативни методи, провокираха активност и интерес у учениците.

Посещението завърши с кръгла маса за споделяне на впечатления и мнения от мобилността.

 

Мобилност по Национална програма „Иновации в действие“

От 01.06. до 04.06.2021 г. част от иновативния екип на ОУ „Проф. Марин Дринов“ бе на посещение в партньорското иновативно училище „Васил Априлов“ град Бургас. Мобилността се реализира благодарение на Националната програма „Иновации в действие“. Програмата има за цел да подкрепи създаването на условия за пряк обмен и популяризиране на иновативните практики в полза на развитието и подобряването на постиженията на учениците.

По време на откриването беше представен опитът на училището-домакин в областта на иновативните методи. Програмата включваше наблюдение на урок, срещи с представители на училищната общност, дискусии. По време на срещите учителите от училищата обмениха мнения и идеи във връзка с образователните иновации.

На раздяла двата екипа си пожелаха бъдещи съвместни дейности.